چهار شنبه 4 مرداد 1396
   
 
   
 
منو اصلی

icon_home.gif صفحه اصلی

icon_community.gif درباره انتشارات سرود

favoritos.gif کتاب و سی دی

som_downloads.gif فروشگاه و مرکز پخش

icon_poll.gif ارتباط با ما

icon_members.gif برنامه سیبلیوس
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .
پیامهای کوتاه
پیام های قدیمیتر   

 
فرهنگ شریف
30 قطعه برای تار و سه تار
)فرهنگ شریف – 15 قطعه برای تار و سه تار (گلهای جاویدان 4گل های جاویدان(4و16)فرهنگ شریف30 قطعه برای تار و سه تارنوشتههوشنگ ظریفبازنگری و ویرایشهوشنگ ظریف – محمدرضا
گرگین زادهبه کوششعلاء ایجادیانتشارات سرود

پیشگفتار

از صدای سخن عشق...

یکی از نقاط اوج در موسیقی ایرانی تکنوازی بر پایه بداهه پردازی است. اما آنجا که بداهه نوازی موجد سبکی نو و ممتاز باشد قبول عام و خاص یافته و نوازنده آن را به درجه اجتهاد می رساند؛ که بالاترین درجه در تکنوازی است و همین جاست که نوازنده را از درجه استادی موسیقی به درجه هنرمندی ارتقاء می دهد. به گواه تاریخ، درهر دوره تاریخی معدود نوازندگانی به این درجه نائل شده اند.

فرهنگ شریف با سبک ممتاز و بی بدیل خود ازسویی و نوازندگی پرصلابت و شفاف و طبع خلاق خویش از سوی دیگر بی شک از نوادر هنرمندان اصیل این مرز و بوم می باشد که نه تنها زخمه های دلنشین او جان مشتاقان را جلا می دهد؛ بلکه شیوه بدیع نوازندگی او چه در زمینه تکنیکی و چه در  زمینه جمله پردازی و فصاحت و بلاغت ملودیک مطالب آموزنده فراوانی برای نوازندگان، هنرجویان و علاقمندان به موسیقی ایرانی در بر دارد.

کتاب حاضر – حاوی پانزده قطعه از آثار ضربی استاد فرهنگ شریف – به کوشش و انتخاب آقای علاء ایجادی گردآوری و توسط استاد عالیقدر آقای هوشنگ ظریف از روی نوارهای اجرای آقای شریف نت نویسی و سپس در انتشارات سرود زیر نظر خود ایشان ویرایش و علامت گذاری شده است که امید است مورد قبول اهل فن و علاقمندان قرار گیرد. اما در مورد مطالب کتاب چند نکته گفتنی است:

 1. قطعه معروف به «صبحگاهی» (شماره 15) را آقای شریف با اقتباس از ملودی استاد حسن کسایی گسترش داده و اجرا نموده اند.

2. با وجود تفاوتی که بین تار و سه تار موجود است جای آن داشت که مطالب این کتاب به طور جداگانه سه تار تنظیم می شد؛ اما به دلیل صرفه جویی در وقت و امکانات در هر چه زودتر به چاپ رسیدن کتاب از طرفی و نیز شرکت دادن نوازنده سه تار در تجزیه و تحلیل مطالب و ابتکار در مضراب گذاری ، کوک ساز و غیره که به عمیق کردن دانسته های وی و نیز تقویت حس ابتکار که لازمه  بداهه نوازی است کمک شایانی می کند؛ این کار را به عهده خود نوازندگان سه تار واگذار کرده ایم. با تذکر این نکته که این کتاب آموزشی نیست و حداقل حد متوسطی از تکنیک نوازندگی را طلب می کند.

3. از آنجا که این کتاب ملهم از بداهه نوازی است و قصد هم این نبوده که با ثبت تمام جزییات روح اثر را در چهار چوب یک نوع اجرا حبس کنیم و نیز راه بر ابتکار و خلاقیت نوازندگان ببندیم. اغلب، حالات اجرایی و نوانسها را به عهده خود نوازنده گذارده ایم تا با گوش دادن به اجرای استاد شریف خود آنها را دریافته و  به کار بندند. با توضیح این مطلب که چون هر یک از قطعات به دفعات و با اختلافاتی درمتن – که البته لازمه بداهه نوازی است – اجرا شده اند و ممکن است نوار آنها در اختیار اشخاص باشد؛ توصیه می شود از نواری که مخصوص این کتاب تهیه شده و در واقع مجموعه ایست که این کتاب از روی آنها نوشته شده و به طریق اولی اجرای آنها کاملاً با کتاب منطبق است استفاده شود.

4. مضراب گذاریهای با دقت انجام گرفته؛ اما نوازندگان عزیز می توانند بنا به تشخیص و سلیقه خود از هر نوع مضراب گذاری که مایلند استفاده نمایند؛ همچنین به همین منظور – جز در بعضی موارد – از انگشت گذاری نیز اجتناب شده است.

5. از کاربرد علامت های زیادی و نامتعارف پرهیز شده و در مجموع علامتهای استفاده شده عبارتند از:

  برای اجرای تکیه –  برای اجرا به صورت کنده – برای اجرای ریز – برای اجرای تک ریز – برای اجرای تریل با یک مضراب.


درخاتمه بدینوسیله ضمن سپاس و قدردانی از استاد عزیز فرهنگ شریف و آرزوی بهروزی و شادکامی برای ایشان. همچنین از زحمات بی شائبه استاد هوشنگ ظریف و نیز دوست عزیز و گرامی آقای علاء ایجادی که پشتکار و کوششهای ایشان موجبات آماده شدن این کار را فراهم نموده تشکر و قدردانی می نماییم.

با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی آنانیکه ازآنها آموخته ایم و هنوز نیز...

انتشارات سرود

© کپی رایت توسط انتشارات سرود کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت از متن کتب فقط با ذکر منبع مجاز است

نوشته شده در تاریخ: 1390/5/21 (8151 مشاهده)

[ بازگشت ]
Sorood Publications | originator: Gorginzadeh
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke 3.3 © 2005-2007 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.03 ثانیه

| انتشارات سرود ناشر تخصصی کتاب های موسیقی |

|Design By Kaveh|